Kimono
A szó pontos jeletése viselni való ruhát jelent. De ha összefoglaló névként használjuk akkor ez japán nemzeti viselete. A kimono szót régen bármilyen ruhadarabra lehetett használni, de mára már csak erre az ünnepi viseletre értik. A kimono kiterítva egy T betűt formáz.
A kimono nem követi a test vonalát, inkább lenge öltözék. Nagyon fontos, hogy felvételkor mindig a baloldalt kell ráhajtani a jobbra, ugyanis fordítva a hallotakat öltöztetik.
Az első kimono japánban kb. a Yamato-korszakban jött létre. (Kr.u. 270- 710) Ekkor a nők körebén volt nagyon népszerű, de nem kimonónak hanem kinu-mo-nak hívták. Ez még redőzött földig érő szoknyából és hosszú ujju felsőből állt.
A nagy áttörést a kimonónak a Heian-kor hozta meg. Ebben a korban a női kimonót junihitoenak hívták, ami legalább 12 köntösbőll tevődött össze, de ez attól is függött, hogy ki milyen társadalmi rétegben volt. Szóbal akár a 20-at is elérhette :3 Ekkor még nem kötötték meg a hajukat sem. Ehez az öltözékhez, hosszú sima kiengedett hajat hordtak.
A Kamakura és a Muromachi-korban kezdődött el a szamurájok felemelekedése. Így modernizálták a ruhákat. Így már nem vettek fel annyi ruhát egymásra, hanem csak egyenes, praktikus szabású ruhákat. A Muromachi-kor pedig elég szegényes volt, így spórolni kellett az anyaggal. Az ekkori férfi viselet sokban emlékeztet a mai kimonóra.
Az Edó-korban, már vége volt a háborús időszakoknak, újrafeléledt a modernizálás ideje. Ekkor már a hajukat is egyre bonyolultabban csinálták meg. A gésák és a színház megjelenését is ezekre az időkre teszik, így létrejött a kifejezőbb öltözködés. Ilyenkor lett népszerű a kimono festés is. Bár az előkelők, általában minta nélküli komonókat hordtak.
A Meiji-korszakban a kimono elnyerte mai formáját.
A kimonót a 2. világháború után cserélték le mint utcai viselet. Ekkor a nők és a férfiak is inkább a nyugati ruhastílusokat keresték. Csak otthon és nyáron hordták a kimonókat.
Mára a kimonó már tényleg csak ünnepi viselet. A gyerekek csak a sichi-go-san ünnepen hordják. A felnőtt kort betöltve pedig a lányok a Seijin-ni-Hi ünnepen kapnak egy kimondottan 20éveseknek szánt hosszú mintás kimonót, amit furisodénak neveznek.
Ezeken kívül még hordják a kimonót eskövőkön, temetésen, és teaszertartásokon is. A nyári változatát yukatának nevezik, amiről egy másik menüben olvashatsz^^
A kimonónak több fajtája is van. Megküülönböztetik a női és férfi viseletet, valamint az eskövői ruhát is.
Tomesode
Ez a férjezett és idősebb nők alkalmi viselete. Általában egyszínű. A temetési fekete, de az ünnepi bármilyen színű lehet. A boka és a térd magasságában egyetlen nagy minta fut csak körbe. Mivel a fiatal nők már nem igazán hordanak tomesodét, ezért a színesek szinte teljesen eltűntek a piacról.
Houmongi, Tsukesage
Ennek a 2 kimonónak a szabása megegyezik a tomesodéval. Mind2 vendégek érkezésekor vagy látogatóba vették fel. Az alapjuk mindig egyszínű.
Furisode
A legnagyobb, legszebb és legdíszesebb kimonó.
Férfi kimono
ez hagyományosan 2 részből áll. Egy nadrágból és egy rövid felsőrészből. Színekben a fekete, a szürke, és a sötétkék dominál.
Esküvői kimono
Ez egy nagyon összetett viselet, és függ attól, hogy az adott esküvő sintoista vagy buddhista. Található belőle fehér és színes is, kinek melyik tetszik.
Régen a kimonók csak selyemből készülhettek, kivéve a yukatát amit már akkor is pamutból varrtak.
(C) Kawaiik.gp |