A kertek kialakulsa a sint vallshoz ktdik. Szpen, rendezetten kialaktott kerteket elszr csak a aszentlyek krl alaktottak ki. Az is gyakiro volt, hogy a kertben kisebb szentlyeket helyeznek el, hogy a vndorl istenek s szellemek megtudjanak ott pihenni. Ezek a kertek nagyon gyorsan megtetszettek a afldesuraknak is, gy hamarosan hobbi lett a kertszkeds. Volt amikor a fldesr maga rendezte be a kertt s vlogatta ki a neki tetsz kveket, fkat s dsztket. Amikor a buddhizmus elterjedt, szintn hatott a kertekre is. Megjelentek a budha vallst "kvet" kertek is. De persze, nem csak a valls kttte ki azt, hogy milyen legyen a kert. Tkrzhette a fldesr gazdagsgt vagy akr szemlyisgt is. A sok kerttpusbl idvel kialakult a 4 legnpszerbb. Mint a Paradicsomkert, Szraz kkert, Stlkert, s Teakert.
Paradicsomkert
Nevt a buddhista hitvilg paradicsomairl kapta. A kert egy adott pontbl vagy oldalrl nzve adhat tkletes ltvnyt. Alapjt ltalban egy kisebb t vagy foly adja amibe szigeteket alaktanak ki. Ezeket szp kvekkel rakjk krbe a szigetre pedig egy nagyobb kvet avgy egy kisebb ft helyeznek. A kert elengedhetetlen rszei a kvekbl kialaktott vzessek s vzlpcsk. A parton fk llnak. Nem tl sok, csak ppen annyi, hogy termszetesnek hasson, valamitn nhny szobor is kerlhet a partra. A kertet a krbevev fk s hegyek tezsik teljess, melyek szinte beleolvadnak a kertbe.
Szraz kkert
Ez a kertfajta inkbb a zen buddhizmushoz ktdik. ltalban a templomok bels udvarban tallhatk meg. Ezeket a templomokat ltaln magas tets fal veszi krbe gy a kert teljesen elklnl a krnyez tjtl. A megteremtshez egy tkletesen sk terletet vlasztanak, amelyet egyenletesen kavicsokkal lefednek. Utna nagyobb sziklkat s kveket helyeznek le, melyek meditcis trgyknt szolglnak. Az egyeldli nvny eben a kert tpusban ltalban a moha, amely a sziklk krl tallhat meg. Nha azonban bokrok s fk is kerlnek ide, de szigoran csak a kavicsgy szln. A kavicsokat hullmosra gereblyzik, hogy a tenger hullmaira hasonltson. De az is elfordul, hogy a sziklk a japn szigetvilgot brzoljk.
Stlkert
Ebben a kertben is rengeteg dszt elem segt a ltvny tkletes kialaktsban. A kert teljes megtekintshez azonban a krbejrsa szgsges. Ezrt a kert legfontosabb rsze az t, amin jrunk. Ez kszlhet klapokbl, simra gereblyzett kavicsokbl vagy egyszer lapos deszkkbl is. Viszont az utat nha megszakthatja egy-egy hd, vagy nagyobb kvek amlyen lpkedve tudunk tkelni a msik oldalra. A kert legnagyobb szpsge viszont pont ebben rejlik, vagyis a harmonikus vltozsaiban. Itt a kis szigetek helyett csak flszigetek vannak.

Stlkert^^
Teakaert
Ez a kerttpus csak sokkal ksbb a Momoya-korszakban alakult ki. A krt szltl egy szegllyel krbevett svny vezet a teahzhoz, ami otthont ad a szertartsoknak. A szertarts gazdja rendezi el a kertet s a teahzat is valamint is takartja ki. A kertet gy tervezik meg, hogy sta kzben lehessen a legjobban megcsodlni, vagyis azonn az svnyen amelyen keresztl ellehet jutni a teahzhoz. ltalban bambusz kertssel vannak krbevve. Ezen a kapun belbve a vendg rgtn az svnyre tr, ami elvezeti t a szertarts helyszinre. Ez az t klapokbl vagy apr kavicsokbl ll. A szln pedig kvekkel vagy bambuszkertssel dsztik. A nvnyzete fkbl, bokrokbl s mohbl ll. Elengedhetetlen kellk itt a kmedence, amiben a vendg megmoshatja a kezt s az art a megtisztuls jell. Ezt a kerttpust inkbb csak a gazdagabbak engedhetik meg maguknak. A tbbi embernek brelhet teahzakat adnak ki, amelyet a szertarts idejre kibrelhetnek.

Teakert^^
A legtbb japn kertben mr keverednek a klnbz stlusok.
(C)Kawaiik.gp