Étkezés illeme.
A japán étkezési szokások nagy mértékben eltérnek még a környező országokétól is, ezért soha ne kínai vagy koreai tapasztalatok alapján együnk ott, mivel több ottani szokás japánban sértésnek számít.
Az asztalhoz ülés szabálya.
A legtöbb vendéglőben vagy házban váltócipőt haszználnak ami lehet egy papucs vagy saru. Ami nagyon fontos az az, hogy evés előtt ezeket is le kell venni. A leülésnél mindig a vendégeké az elsöbbség és utána jön a házigazda. Ez éttermekben sincs másképp. Bár leülni elég bonyolult mivel Japánban kevés helyen van rendes szék, az asztalok pedig magasak. Általában olyan székek vannak amelyeknek van támlája de lábai nincsnek. A férfiak keresztbetett lábakkal a nők sellőüléssel ülnek le. Ha a helyfoglalás megtörtént akkor egy kis beszélgetés után megrendelhetjük az italokat.
Az italok és a rendelés illeme.
A családoknál az innivalókat és a teát hagyományosan étkezés előtt szolgálják fel. Ha a teáscsészének nincs füle, ami elég gyakori akkor, jobb kézzel a csésze olalát fogjuk meg a ballal pedig alulról megtartjuk. Ha megitunk és kérnénk még akkor mindig a vendéglátó női tagjától kérjünk. Ha nincs nő a társaságban akkor mindenki a másiknak tölt.
Ha étteremben vagyunk akkor a pincér mindenkinek tölt, de ha megittuk akkor ugyan úgy megy minden mint a házi szokásoknál.
A házigazda általában szokott tósztot mondani. Ha befejezte akkor a kanpai szóval koccintunk. Ha rizsbort iszunk akkor a poharat koccintásra kell emelni.
Ha mindenki ivott, akkor kezdődhet a rendelés. Itt is a vendégeké az elsőbbség, a házigazda a Sumimasen szóval hívja a pincért.
A rendelésnél a kihozott adagok elég kicsik ezért nyugodtan lehet többfélét is rendelni. A miso és a rizs része az étkezésnek ezért illik azt is rendelni. Ha nem laktunk jól, akor nyugodtan lehet újra rendelni.
Az étkezés.
Evés előtt osiborival( törölköző) kínálják meg a vendégeket. Ez arra szolgál, hogy evés előtt, után és közben megtöröljük a kezünket, vagy felitassuk ha kiöntöttünk valamit. Szájtörlésre viszont még véletlenül se lehet használni!
Egy másik nehézség amivel étkezés közben találkozhatunk az, az, hogy a nagyobb éttermek kivételével, mindenhol evőpálcikát adnak. A pálcikát hátulról az egyharmadánál kell megfogni. Túl szorosan nem érdemes fogni mert csak leesik róla az étel.
Az "Itadakimasz" kifejezéssel jóétvágyat kívánunk és kezdődhet az evés. A pálcikát soha nem szabad merőlegesen a rizsbe szúrni, mert az a japán temetési szokásokhoz tartozik. A pálcikával szintén illetlenség mutogatni, vagy tálakat tologatni.
Ha befejeztük az evést akkor a "gocsiszó-szama-desta" kifejezéssel köszönhetjük meg az ételt.
(C)Kawaiik.gp |