Az anime szó nem egyetlen műfaj megnevezése, hanem a japán rajzfilmek összefoglaló neve. Így több műfajra lehet osztani: mint kodomo, magical girl, shoujo, shonen, ecchi, yuri, yaoi , vígjáték, romantikus és ezek keveredése stb. A tévhittel ellentétben nem kifejezetten gyerekeknek szólnak, de persze ez műfaj függő.
Kialakulás.
Az anime a mangánál kicsit késöbb jött létre, a második világháború után. Az animék rajzstílusa a mangákhoz hasonló. A manga szülőatyjának Tezuka Osamu számít. Mivel japánban komolyan veszik a "szem a lélek tükre" mondást, így megfigyelhető, hogy a jó/pozitív anime/manga szereplőknek nagy és kifejező szemük van, míg a gonosz/ negatív anime/manga szereplőknek kics, keskeny.
Csoportosítása.
Mivel az animéknek rengeteg fajtája létezik, ezért ezeket is külön csoportosítják, mint pl. a filmeknél. De persze ezek is keverednek. Egy horror történet is lehet romantikus és vicces, míg egy akci anime is lehet szomorú és drámai.
Speciális műfajok:
- Bishoujo: jelentése csinos fiatal lány. Olyan animék összefogaló neve, amelyekben ilyen szereplő a legtöbb.
- Bishounen: jelentése csinos fiatal fiú, olyan animék összefoglaló neve, amelyben a főbb szereplők ilyenek.
- Ecchi: ez nem ugyan olyan mint a hentai, mert ebbe csak kivillanó fehérneműk vannak, de több szinte soha.
- Hentai: jelentése perverz, itt már többre kell gondolni mint az ecchinél xD
- Josei: jelentése fiatal nő. A fiatal nőknek szóló történeteket nevezik így. Ezek bármiről szólhatnak amik érdeklik ezt a célcsoportot.
- Kodomo: ez kisgyerekeknek készül. Általában aranyos kis történetek, ilyen pl. a Doraemon, vagy a Kukucska kalandjai^^
- Mecha: Óriás robotok, gépek szerepelnek az ilyen stílusó művekben.
- Moé: az ilyen animében/mangában a szereplők általában nagyon aranyosak, pajkosak.
- Progresszív: ezek kimondottan művész animék/mangák.
- Seinen: ez fiatal férfiaknak készül, hasonló a shonenhez, csak inkább már komolyabb témákkal.
- Shoujo: lányoknak készített animék. Legtöbbször romantikus történetek. Alváltozata a Mao shoujo: amiben varázserővel rendelkező lányok szerepelnek.
- Shoujo-ai: lányszerelmet jelent, vagyis olyan anime ahol egy lány egy másik lányba szerelmes.
- Shonen: fiúknak készített alkotások, legtöbbször verekedős, vagy akció animék/mangák.
- Shonen-ai: fiúszerelem, amikor két fiú szerelmes egymásba. Bár japánban kevésbé használatos ez a kifejezés, ott inkább Boys Love (BL) néven híresült el. Egyik ilyen híres alkotás a Gravitation.
- Yaoi: a BL durvább változata, míg ott max csókjelenetek vannak addig itt nem ritkán több is.
- Yuri: a shoujo-ai durvább változata, úgy mint a yaoi a BL-nek.
Effektek/ kifejezőeszközök.
Nem minden anime használja ezeket,de fellehet velük dobni egy történetet^^
- Sebességvonalak: Ezek általában akkor vannak, hogy ha azt akarják érzékeltetni, hogy valaki nagyon gyorsan mozog. Ilyenkor a háttér helyén csak ilyen csíkok vannak.
- Izzadságsepp: a vígjátékok leggyakoribb eleme, akkor haszálják, ha a szereplő valami kínos vagy vicces szituációba keveredik. Minél több van mellette annál kellemetlenebb vagy vicceseb.
- Chibi: erről bővebben olvashattok az oldalon, de nem itt xD
- Lüktető ér: ez akkor jelenik meg a szereplő fején, hogy ha mérges. Minél több van annál idegesebb.
Megjelenési formák.
Azok az animék amelyek hosszabbak és nincsnek részekre vágva, általában moziban kerülnek először bemutatásra. Ezek jóval több pénzbe kerülnek, mint egy sima tv-ben vetített anime.
Anime tv sorozatok, ezek rövidebb kb 25 perces részekből állnak. Vagy folytatásos sztori, vagy minden része különálló. Ezek lehetnek több 100 részesek mint pl. az InuYasha vagy pár részesek He is my master.
Vannak OVA-k is, amelyek olyan anime sorozatok amiket nem vetítenek a tv-ben sem a moziban, hanem különböző adathordozókon lehet hozzájutni pl. DVD, videó.
(C) Kawaiik.gp