Manga.
A manga 漫画 a japán képregény elnevezése.A manga szülőatyjának Tezuka Osamut tartják, aki élete során rengeteg mangát alkotott.
Mivel a japánok jobbról-balra vagy fentról lefele megy, ezért a mangákat is így adják ki. Vagyis jobbról-balra kell őket lapozni. Japánban ez teljesen megszokott de egy európainak vagy amerikainak aki először olvas mangát kicsit furcsának tűnhet. Ez azért van így, mert a fordítás során nem sok mangaka járul hozzá ahoz, hogy művét európai szokásoknak megfelelően átszerkesztjék, így ma is sok manga jelenik meg a japán olvasási irányoknak megfelelően.
A mangák nagyon sokfélék lejhetnek mint műfaj mind pedig méret szerint. Vannak kisebb mellényzsebben elférők, vagy nagy telefonkönyv méretű és vastagságú is. Persze mangát nem sak a könyvesboltban lehet kapni japánban, hanem különböző újságokban is. Vannak olyan lapok amik csak ezzel foglalkoznak. Ilyan például egy nagyon híres magazin a Weekly Shonen Jump, ami szinte csak híres mangákat közölt eddig, mint a Naruto, Bleach stb. A manga japánban már annyira népszerű, hogy nagyon nehéz lenne szétválasztani a gyenge alkotásokat a profiktól.
Ahoz, hogy valami manga legyen nem szükséges történet, sőt nagyszemű karakterek sem. Például az egyszerű magyarázó képek, mint pl. hogy főzzük meg a rament, vagy hogy használjuk a porszívót is mangának tekinthetők, ha képekkel van illusztrálva.
A mangákban számtalan olyan elem van, amit idiág nem ismertek, de a manga népszerűvé válásával bekerült a köztudatba.
Pár példa:
- Cseppek, cseppecskék: a fejen a halánték körül megjelenő effekt, a karakter zavartságát vagy lesúlytottságát mutatja.
- Hagyatesés vagy hirtelen levágódás a földre, ez akkor történik ha a szereplő valami hülyeséget hall, vagy olyant amilyenre nem számított.
- Az egyik orrban lévő buborék arra utal, hogy a szereplő elaludt.
- Piros dérékszögek négyzetben való megjelenése a fejen vagy az öklön, azt jelenti, hogy a karakter nagyon mérges.
Fajták.
World manga: olyan mangák neve, amelyeket nem japán alkotó készített. Hanem pl: amerikai, vagy koreai. Az ilyen mangát global mangának is nevezik.
Yon-koma: négy kockás történetek egymás alá helyezve. ezeknek általában csattanó van a végén.
Scanlation: rajongók által fordított és szkennelt manga.
Doujinshi: kezdő rajzolók által készített manga, amelyben a szereplőket általában egy másik mangából kölcsönzik.
(C) Kawaiik.gp
|